Jelenlegi hely
Art Market Budapest 2019
Illés Anett képriportja
Az Art Market Budapest 2011 óta Közép- és Kelet-Európa egyik legjelentősebb képzőművészeti vására, melynek indulása óta a budapesti Millenáris Park ad helyet. Küldetésének megfelelően „kiemelten kezeli az újszerű, inspiráló művészeti tartalmakat, a jövő épp most felemelkedő sztárjait, olyan friss művészeti inspirációkra épít, amelyek épp annyira táplálkozhatnak a feltörekvő régiók – kiemelten a poszt-kommunista kelet-európai országok –, mint a fejlett Nyugat új, progresszív generációjának művészetéből vagy más kontinensek Európában még kevéssé felfedezett művészeti választékából.”1
A vásár minden évben komoly nemzetközi visszhangot vált ki, és folyamatosan nő a jelentkező galériák, szervezetek és művészek száma is; idén 5 földrész 26 országának 41 városából érkeztek kiállítók. Az alkotók és alkotóközösségek bemutatkozása a négy nap alatt az Inside Art című nemzetközi konferenciával, kerekasztal-beszélgetésekkel, performanszokkal, filmvetítésekkel és színes múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, tárlatvezetésekkel egészül ki. Idén összesen mintegy 50 program várta az érdeklődőket a Millenáris Parkban és más budapesti helyszíneken. A kísérőesemények közül kiemelkedik a vásár fotószekciója, az Art Photo Budapest és a Budapest Photo Weekend. A közép-európai együttműködés jegyében 2018-ban kapcsolódott az Art Market Budapest eseményeihez a Visegrad Contemporary című program, amely a visegrádi országok kortárs művészetéről ad körképet, és amelyhez idén Szerbia is csatlakozott.
A vásár díszvendége idén Oroszország volt; ez – az előző évek gyakorlatához hasonlóan – sokban meghatározta a kísérőesemények tematikáját. Az ART:RUS elnevezésű fesztivál Oroszország kortárs képzőművészetéből mutatott be egy igen gazdag válogatást. A legismertebb orosz művészek között számon tartott Oleg Kulik kimondottan az Art Marketre készített performansszal, valamint a Velencei Biennálén már bemutatott fotósorozattal jelentkezett.
A vásár igazi sztárja az idén 86 éves Michelangelo Pistoletto. A Harmadik paradicsom címet viselő projektjének egy szimbolikus alkotásával, az Újraegyesített alma című nagyméretű objekttel érkezett. Többnapos programja a természet és a technika összeegyeztethetőségére kérdez rá, illeszkedik a klímaváltozás témájához, amelyre több kiállító is reflektált műveivel.2
Annak ellenére, hogy a szervezők a belépést – idén először – jegyvásárláshoz kötötték, a Millenáris Park rengeteg érdeklődőt fogadott a hétvégi napokon: összesen mintegy harmincezer látogató fordult meg a vásáron. Hogy kiállítói szempontból mennyire érdemes részt venni az Art Marketen, arról természetesen megoszlanak a vélemények. Annyi azonban bizonyos, hogy a vásár kapcsolatteremtő fórumként is működik, ahol a szakma találkozhat a közönséggel, és ahol az érdeklődők közelről kísérhetik figyelemmel olyan alkotók munkásságát, akiket különben ritkán látnánk együtt, egy térben.
1. https://artmarketbudapest.hu/hu/ (2019.11.09.)
2. A vásár katalógusa: https://issuu.com/artmarketbudapest/docs/amb_19_catalogue_issuu (2019.11.09.)